78159

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 6. 4. 2010
mezistěny Re: 435x450

Taky, pár procent špatně vystavených mezistěny nepovažuji za tragedii. Drátky nezvlňuji, ale preferuji šikmé svislé drátkování proti čistě svislému, to někdy za teplého letního počasí po drátu mezistěna sjede. V rámku 39x24 jsou 4 drátky. U mezistěn jsem kdesi kdysi slyšel, že čerstvé vylisované mezistěny se musí nechat nějaký měsíc uležet, vosk musí nějak překrystalovat a to v podstatě dodržuji.
Mezistěny na zatavení potom připravuji tak, že pár týdnů před jejich použitím je vezmu z balíku a co 10 - 20 mezistěn proložím rovnou podložkou nařezanou z 6 mm sololitu a hromadu zatížím 5 - 10 kilogramy. Zatavuji potom tak, že na napnuté drátky v rámku mezistěnu zjemna položím a na cca 5 sekund připojím na konce drátků napětí z trafa, asi 11 volt. A je zataveno. Problém, co jsem vypozoroval, dělají rámky, kde se zatavení nějak nepovedlo a je nutné opravovat. Buď se na nějakou sekundu přiloží znova napětí a na horký drátek se odstávající místo mezistěny přitlačí nebo se napětí na drátku nechá déle, drátek se potom mezistěnou protaví a nezničí ji, mezistěna vcelku potom rámkem propadne. Mezistěnu potom otočím, aby drátek přišel na jiné místo než předtím a znova zatavím nebo ji vrátím do hromadu pod podložku , aby se případně do příštího zatavování srovnala.
Problém podle mně může dělat příliš vysoké zatavovací napětí nebo příliš velké laborování se zatavováním. Včelí vosk se při teplotě nad 120 - 140 st C porušuje a drátek při zatavování může takovou teplotu přesáhnout. A když se ze zatavováním laboruje víc, porušený vosk potom nezůstane jen v blízkém okolí drátku, ale vytvoří kolem drátku širší pás, který už včely nevydýchají a pás porušeného vosku kolem drátku vykoušou. Myslím, že kdo má s tím problém, mohl by ho omezit omezením zatavovacího proudu do drátku, aby drátek tolik nežhavil.
Dále jsem vypozoroval, že v porovnání s zadováky mají nástavky na kvalitu mezistěn vyšší požadavky. Do zadováků je totiž většina mezistěn dávána jednotlivě a na místo, které je už dopředu obvykle obsazeno včelami stavitelkami, a ty hned na mezistěně začnou pracovat, během prvního dne ji vyztuží a přitmelí k loučkám a za 2 - 5 dnů je vystavena. Zatímco u nástavků se většinou dává celý nástvek a v něm větší množství mezistěn, hodně z nich není celé dny vůbec obsazena včelami a v krajním případě je potom plně vystavena dennímu a nočnímu kolísání teploty.Takže až na takovou mezistěnu konečně včelky přijdou, už je poznamenána tím kolísáním teplot.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43025


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu